В кого нюх кращий: в людини чи собаки?

Люди можуть впізнати свою собаку за запахом.

Люди можуть впізнати свою собаку за запахом

У другій половині двадцятого століття науковці намагалася порівняти чутливість нюху людини з чутливістю інших видів. Оскільки нюх у собак завжди вважався винятковим, переважно собак і вибирали для тестування та порівняльних досліджень з людьми. Деякі дослідження 1950-х і 1960-х років не змогли визначити значних відмінностей і припустили, що нюх людини був на одному рівні з нюхом собак. Однак зараз встановлено, що нюх людини нижчий від нюху собак. Хоча нюх людини вважається одним із найменш важливих почуттів, він все ще відіграє певну роль у житті людини. Запахи впливають на соціальну взаємодію. Вони використовуються для сприйняття емоцій і впливу на механізми стресу, а також вони відіграють важливу роль у розпізнаванні людей. Кожна людина має особливий запах, на який може вплинути багато факторів, наприклад: вік, дієта, гормональні зміни, хвороби або зараження паразитами.

Було доведено, що люди здатні не лише ідентифікувати за запахом певні речі, але й впізнавати інших членів сім’ї та друзів.

Дослідження

Результати нещодавно проведеного дослідження зазначають, що люди також здатні розпізнавати запахи тварин. Метою проведеного дослідження було визначити, чи можуть власники собак розпізнати своїх собак за запахом і відрізнити запах власних собак від запахів інших собак.

Всього в дослідженні взяли участь 53 власники собак (40 чоловіків та 13 жінок віком від 3 до 72 років). Деякі з них мали по 2 собаки й відповідно брали участь в дослідженні двічі (працювали з однією собакою за раз).

Для збору зразків запаху собаки використовували стерильні марлеві прокладки. Кожну з яких до початку експерименту поміщали у стерильну скляну банку із закрученою кришкою. Учасникам було запропоновано визначити запах власного собаки з 6 скляних контейнерів.

Результати дослідження показують, що власники змогли відрізнити своїх собак від інших п’яти собак на досить високому рівні. Загалом 71,43% учасників правильно визначили своїх собак (28,57% – ні). Також було виявлено суттєві відмінності між чоловіками та жінками – чоловіки мали вищий рівень успішності 89,47%, ніж їхні колеги-жінки 64,71%.

Також було показовим, що учасники дослідження, які утримують своїх собак на вулиці, мали вищий рівень успішності ідентифікації, ніж учасники, які тримали своїх собак із собою в приміщенні. Також було легше ідентифікувати собак, яких кастрували, годували сухим кормом, а не сирим м’ясом та рідше купали.

Молодші учасники дослідження, як правило, мали кращі показники, коли намагалися ідентифікувати своїх собак, ніж їхні старші колеги.

На завершення, основним висновком цього дослідження було те, що власники собак здатні ідентифікувати власних собак за запахом на досить високому рівні. Крім того, тип утримання собак, раціон їх харчування, частота купання домашніх тварин і вік власника вплинули на здатність власників відрізняти своїх собак від інших. Ці результати ясно показують, що нюх людини не такий поганий, як вважалося раніше, і що люди здатні ідентифікувати не тільки своїх близьких, але й інших ссавців. У майбутніх дослідженнях було б дуже корисно мати кращий контроль над усіма змінними для більш глибокого вивчення їх впливу.

Нагадаємо, як показали результати іншого дослідження, володіння собакою знижує ризик серцево-судинних захворювань у її власника.

Поділіться нашими новинами з друзями

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Print