Новини

Невидимі травми у тварин: як відрізнити втрату слуху від ПТСР?

У США в останній тиждень вересня відбуваються дні обізнаності про собак із втратою слуху. Ця проблема досить поширена серед чотирилапих в Україні внаслідок вибухів. Торік соціальна ініціатива Save Pets of Ukraine провело дослідження, яке показало, що через війну тварин у притулках побільшало на 60%. Більшість цих собак та котів евакуйовані із зон активних бойових дій. Багато з них мають видимі фізичні поранення, однак ще більше — травми, які не побачиш неозброєним оком.

Деякі травми, породжені війною, як психічні, так і фізичні, можуть мати схожі симптоми. Наприклад посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та втрата слуху через вибухи мають багато спільного в поведінкових змінах тварин, що інколи ускладнює їх розпізнавання. Чутливість до звуків у собак і котів вища, аніж в людей, тож вони вразливіші до вибухів та іншого шуму війни. Однак, обидва захворювання позбавляють чотирилапого відчуття безпеки.

Фізична тиша – це втрата здатності тварини чути звуки, що ізолює її від навколишнього світу. Вона не реагує на команди, звуки небезпеки чи навіть присутність людини. Світ стає непередбачуваним, незрозумілим, через що тварина може бути дезорієнтованою та відчувати стрес.

«Психологічна тиша», як наслідок ПТСР, – це емоційна відстороненість тварини. Вона може здаватися наляканою або апатичною, навіть у безпечних умовах. Собака чи кіт із ПТСР можуть проявляти надмірну реакцію на звуки або ситуації, які раніше не викликали страху. Наприклад, вони можуть лякатися навіть звичних для них шумів у домі, тоді як при втраті слуху тварина може не реагувати на жодні звуки, навіть гучні.

«Якщо собака почав поводитись незвично — одразу йдіть до ветлікаря, – радить кінологиня Наталія Виноградська, – спочатку перевіряємо фізичний стан, а потім психологічний. Якщо в собак є якісь поведінкові проблеми, то вони як правило загострюються під час або після стресових обставин. Не тільки агресія є маркером захворювання: відсутність цікавості та допитливості в собак до оточення теж може бути «червоним прапорцем». Туди ж відноситься небажання гратися з улюбленими іграшками та іншими тваринами або відмова від звичних ритуалів і патернів часто є симптомом розладів поведінки.»

Чим схожі втрата слуху та ПТСР?

Зміна поведінки: як фізична, так і психологічна травма змінює реакції тварини. Втрата слуху та ПТСР можуть викликати агресивність, страх або апатію у тварин. Чотирилапі можуть поводитись відчужено та перестати реагувати на знайомі команди.

Лякливість: тварини можуть здригатися від несподіваних дотиків.

Гучний гавкіт у собак: Якщо пес починає гавкати голосніше, ніж зазвичай, це може бути ознакою того, що він не чує себе. У випадку ПТСР — прояв загостреної реакції на стрес.

Потреба в адаптації: обидва стани вимагають від тварини адаптації до нових умов. Це може бути розвиток нових навичок для орієнтації в просторі або спеціальна поведінкова терапія для подолання психологічної травми. Шукайте допомогу у фахівців з поведінки тварин, які допоможуть відновити психологічний стан собаки.

А чим вони відмінні?

Причина: глухота – це фізичне пошкодження слухових органів, тоді як ПТСР – це психологічна реакція на травму. Глухота зазвичай виникає від одноразового потужного впливу, такого як вибух, тоді як ПТСР може розвиватися після тривалого перебування у стресовій ситуації.

Реакція на звуки: Собаки, які втратили слух, можуть гавкати голосніше, оскільки вони не чують власного голосу. Натомість собаки з ПТСР гавкають через страх або тривогу, часто на звуки, які нагадують про травматичний досвід.”

Діагностика та лікування: втрату слуху можна діагностувати через ветеринарний огляд за допомогою спеціальних тестів на чутливість до звуків. Якщо ж поведінка вашої тварини свідчить про надмірну тривожність, страх або агресію, які не можна пояснити фізичними травмами, можливо, це прояви ПТСР. У таких випадках важливо звернутися до фахівців з поведінки тварин: зоопсихологів, кінологів тощо.

Лікування глухоти може бути фізичним — медикаменти, операції, тоді як для ПТСР необхідна психологічна допомога і тривала робота з поведінкою тварини. Для корекції наслідків посттравматичного стресового розладу треба запастися терпінням та емпатією. Адже від війни страждають не тільки люди, але й тварини — однак чотирилапі про це сказати не можуть.

Останя новина

Повернути віру у людей: як 70-річна волонтерка Тамара рятує життя тварин

“Тварини - не іграшка і не подарунок на жодне свято” - це важливе нагадування, яким…

1 тиждень тому

Де закон краще захищає тварин — в Україні чи Франції?

В громадській організації UAnimals порівняли, як різниться зоозахисне законодавство в Україні та інших країнах. Зокрема…

4 тижні тому

Стартує перший етап запуску Реєстру домашніх тварин

Стартує перший етап запуску Реєстру домашніх тварин: відкрито авторизацію для ветлікарів.

1 місяць тому

Чотирилапі захисники «К-9» СБУ Рем і Фінч отримали нагороди за захист України

Разом зі своїми наставниками вони були нагороджені Кінологічною спілкою України під час церемонії «Чотирилапі захисники».…

1 місяць тому

З Херсона до Одеси: Як кінологічний центр “GrandDog” продовжує свою місію після релокації

Від мрії до реальності: унікальний кінологічний центр навчає дітей та дорослих гуманному ставленню до чотирилапих…

2 місяці тому

У Львові безкоштовно вакцинуватимуть собак та котів від сказу

Відзавтра у парку Франка у Львові безкоштовно вакцинуватимуть собак та котів від сказу. Про це…

2 місяці тому

This website uses cookies.