Як зазначили на Facebook-сторінці Львівської митниці, українські митники роблять усе належне, аби громадяни могли вільно перетинати кордон з домашніми тваринами.
Водночас основний пакет документів, необхідний для ввезення тварин в сусідню країну, подорожні мають підготувати з урахуванням вимог служб контролю Республіка Польща. Зокрема Ветеринарної інспекції (ІВ) та Національної податкової адміністрації (НПА).
У зв’язку з можливістю чипування та вакцинації проти сказу в районах, не охоплених активними бойовими діями в Україні, власники тварин повинні чипувати і щепити тварину ще до перетину українсько-польського кордону.
Основні правила
- Тварини таких видів: собаки, коти, тхори, вивезені в країни-члени ЄС відповідно до стандартної процедури, можуть супроводжувати мандрівників, якщо будуть дотримані всі вимоги ЄС, тобто:
1.1. Тварина правильно ідентифікована за допомогою мікрочипа;
1.2. Тварина була щеплена проти сказу і вакцинація все ще дійсна;
1.3. Тварина має актуальне серологічне дослідження для визначення титру антитіл проти сказу
1.4. Тварина супроводжується сертифікатом здоров’я, який відповідає зразку, встановленому законодавством ЄС. Або у деяких випадках – дійсним паспортом, виданим в одній із країн-членів ЄС. - У разі невиконання вимог пунктів 1.1. або 1.2, особа, яка перетинає кордон з твариною, зобов’язана повідомити про це працівнику митно-податкової служби (НПА) та заповнити відповідну заяву.
Митно-податковий офіцер скеровує таку тварину до державного ветеринарного лікаря (ДВЛ). ДВЛ/офіцер НПА, уповноважений на пункті пропуску, повідомляє власника тварини про необхідність:
• повернення в Україну в разі відмови піддати тварину чипуванню та вакцинації проти сказу власним коштом. Ветеринарна інспекція видає адміністративне рішення про повернення тварини.
АБО
• чипування та вакцинації тварини проти сказу за власний рахунок у ветеринара приватної практики після телефонного виклику. Ветеринари, які надають вищезазначені медичні та ветеринарні послуги, визначаються за погодженням між керівниками закладів лікування тварин та воєводськими/повітовими ветеринарними лікарями.
ДВЛ у місці перетину кордону після підтвердження здійснення вищезазначених медичних та ветеринарних дій оформляє дозвіл. - У зв’язку з війною в Україні, тварини, які супроводжують своїх власників, можуть бути ввезені на територію Польщі, попри недотримання вимог, що містяться в пунктах 1.3. або 1.4., за таких УМОВ:
• особа, що перетинає кордон з твариною зобов’язана повідомити працівнику митно-податкової служби НПА про наявність у неї тварини та заповнити заяву;
• митно-податковий офіцер скеровує таку тварину до державного ветеринарного лікаря (ДВЛ). ДВЛ за місцем перетину кордону видає дозвіл.
У разі перетину кордону з твариною без отримання вищезазначеного дозволу, відсутністю чипування та вакцинації тварини проти сказу, орган, який виявив факт незаконного перетину кордону, повідомляє про це територіально уповноваженого ветеринарного лікаря, що приймає рішення про направлення тварини на ізоляцію строком до 6 місяців у місце, визначене офіційним ветеринаром, відповідно до ст. 35 Регламенту (ЄС) 2013/576.
Всю вищенаведену інформацію можна знайти за посиланням.
Також митники розповіли, що документи, які стосуються здоров’я тварин на українській стороні контролюються фахівцями Держпродспоживслужби.
Про декларування
Що стосується митного оформлення на українській ділянці кордону, а саме – заповнення декларації, то ця процедура має рекомендаційний характер і відбувається за бажанням власника тварини. Надалі наявність такого документа засвідчуватиме відсутність комерційної складової під час повернення в Україну, коли декларування тварин є обов’язковим згідно зі ст. 375 Митного кодексу України.
Якщо громадяни в’їжджають до Польщі з більше, ніж п’ятьма домашніми тваринами, то на польській стороні декларування цих тварин є обов’язковим.
Також рекомендуємо прочитати, де в Києві можна оформити ветеринарний паспорт державного зразка, який необхідний для перетину кордону з тваринами.