19.09.2019 на сесії Львівської міської ради затвердили Програму створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019−2023, яка спрямована на облаштування належно оснащених відокремлених майданчиків для вигулу собак, а також облаштування належно оснащених прогулянкових маршрутів у парках, скверах, інших зелених зонах міста й у кварталах зі щільною забудовою. До того ж, був ухвалений новий перелік місць для вигулу і тренування собак у місті.
УХВАЛА № 5469 від 19.09.2019
Про затвердження Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки
Керуючись Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні“, “Про благоустрій населених пунктів“, на виконання ухвал міської ради від 17.03.2016 № 262 “Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові“, від 21.04.2011 № 376 “Про правила благоустрою м. Львова“, від 11.07.2019 № 5330 “Про затвердження видів та переліку місць (локацій) для вигулу собак у м. Львові“, міська рада ухвалила:
1. Затвердити Програму створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки (додається).
2. Контроль за виконанням ухвали покласти на заступника міського голови з питань житлово-комунального господарства.
Міський голова А. Садовий
Додаток
Затверджено
ухвалою міської ради
ПРОГРАМА
створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові
на 2019-2023 роки
1. Паспорт Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки
1. | Ініціатор розробки Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки | Департамент житлового господарства та інфраструктури, ЛКП “Лев“, депутат Львівської міської ради І. Оршак, громадська ініціатива “Місто, дружнє до собак“ (Dog-Friendly City) |
2. | Підстава для розробки Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки | Закони України “Про місцеве самоврядування в Україні“, “Про благоустрій населених пунктів“, ухвали міської ради від 17.03.2016 № 262 “Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові“, від 21.04.2011 № 376 “Про Правила благоустрою м. Львова“, від 11.07.2019 № 5330 “Про затвердження видів та переліку місць (локацій) для вигулу собак у м. Львові“ |
3. | Розробник Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки | Департамент житлового господарства та інфраструктури, ЛКП “Лев“, депутат Львівської міської ради І. Оршак, громадська ініціатива “Місто, дружнє до собак“ (Dog-Friendly City) |
4. | Головний розпорядник бюджетних коштів | Департамент житлового господарства та інфраструктури |
5. | Відповідальний виконавець Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки | Департамент житлового господарства та інфраструктури, ЛКП “Лев“ |
6. | Термін реалізації Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки | 2019-2023 роки |
7. | Етапи виконання Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки | I-й етап – 2019 рік II-й етап – 2020-21 роки III-й етап – 2022-23 роки |
8. | Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки | Міський бюджет м. Львова та кошти з інших джерел, не заборонених законодавством України |
9. | Контроль за виконанням | Департамент житлового господарства та інфраструктури, департамент містобудування, постійно комісія екології та природокористування |
10. | Загальний обсяг фінансування | Фінансування Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки буде здійснюватися за рахунок коштів міського бюджету м. Львова у межах щорічних запланованих асигнувань відповідно до механізму реалізації Програми створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 роки або інших джерел, не заборонених законодавством України |
2. Загальні положення
2.1. Програма створення інфраструктури для належного вигулу собак у м. Львові на 2019-2023 (надалі – Програма) спрямована на облаштування належно оснащених відокремлених майданчиків для вигулу собак (різних типів), а також облаштування належно оснащених прогулянкових маршрутів у парках, скверах, інших зелених зонах міста, а також у кварталах зі щільною забудовою.
2.2. Програму розроблено за результатами перевірки місць для вигулу собак згідно з переліком місць (локацій) прогулянкових маршрутів, вигульних і тренувально-вигульних майданчиків для собак на території м. Львова, затверджених ухвалою міської ради від 11.07.2019 № 5330. Програма базується на кращих світових практиках, застосованих у міських середовищах для вирішення питання вигулу собак, а також враховує поточні реалії м. Львова і побажання мешканців усіх районів міста.
2.3. Програма грунтується на принципах гуманного ставлення до тварин, належного утримання собак в умовах міста, забезпечення фізіологічних потреб собак, їх соціальної адаптованості до умов міста та психологічної керованості, забезпечення задоволення потреб мешканців у коректному зонуванні міста для комфорту всіх категорій населення.
2.4. Програма діє протягом 2019 – 2023 років на території м. Львова.
2.5. Основні поняття та терміни, які вживаються у цій Програмі:
2.5.1. Вигульний майданчик для собак (ВМ) – огороджений та відповідно оснащений і ознакований майданчик для вигулу собак, на якому власник собаки має право на вільний вигул собаки (без повідка), активні ігри з собакою та/або її тренування (навчання команд) за умов дотримання вимог Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові, затверджених ухвалою міської ради від 21.04.2011 № 376 та інших нормативно-правових актів у цій сфері.
2.5.2. Власник собаки – юридична або фізична особа, яка здійснює догляд за твариною, яка належить їй на праві власності або на інших підставах, які не суперечать законодавству України.
2.5.3. Гуманне ставлення до тварин – дії, які відповідають вимогам захисту тварин від жорстокого поводження і передбачають доброзичливе ставлення до тварин, захист їх прав, сприяння їхньому добробуту, покращення якості їхнього життя тощо.
2.5.4. Домашні тварини – собаки, коти та інші тварини, які протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, які, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками та існують тривалий час у їх природному ареалі.
2.5.5. Жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, яке спричинило муки, завдало їм фізичного страждання, тілесних ушкодження, каліцтво або призвело до загибелі, нацьковування тварин одна на одну та на інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, залишення домашніх та сільськогосподарських тварин напризволяще, у тому числі порушення правил утримання тварин.
2.5.6. Майданчик для собак – огороджений, відповідно оснащений і ознакований вигульний або тренувально-вигульний майданчик для собак, на якому власник собаки має право на вільний вигул собаки (без повідка) та інші активні заняття за умов дотримання вимог Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові, затверджених ухвалою міської ради від 21.04.2011 № 376 та інших нормативно-правових актів у цій сфері.
2.5.7. Прогулянкові маршрути (ПМ) – будь-які вулиці міста, а також згідно ДБН не менше 30% маршрутів, які розташовані на територіях парків та скверів, які є відповідно ознакованими, облаштовані станціями для прибирання (контейнерами для збору відходів) і відповідними мотивувальними таблицями, де власник тварини має право прогулюватись (здійснювати транзит з точки А у точку Б) з собакою на повідку за умов дотримання вимог Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові, затверджених ухвалою міської ради від 21.04.2011 № 376 та інших нормативно-правових актів у цій сфері.
2.5.8. Самовигул – самостійні прогулянки власницьких домашніх тварин у громадських місцях без нагляду господаря.
2.5.9. Сенсорний сад для тварин – спеціалізований тактильний тренувально-вигульний майданчик для собак, облаштований з метою корекції психологічних та емоційних станів собак за допомогою фізичних та розумових вправ. Включає обладнання для тренувань, подолання фобій і заохочення взаємодіяти з навколишнім середовищем, а також ряд рослин, які позитивно впливають на органи чуття собак та є корисними для їх здоров’я.
2.5.10. Станція для прибирання – спеціальна конструкція, яка поєднує у собі диспенсер з біорозкладними пакетами (біопакетами), призначеними для прибирання екскрементів собак під час прогулянок, контейнер для збору біовідходів (екскрементів) та мотивувальну таблицю.
2.5.11. Тренувально-вигульний майданчик для собак (ТВМ) – огороджений та відповідно оснащений і ознакований майданчик для вигулу та тренування собак, на якому власник собаки має право на вільний вигул собаки (без повідка), активні ігри з собакою та/або її тренування (навчання командам, спортивні тренування з використанням спеціального обладнання “Аджиліті“) за умов дотримання вимог Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові, затверджених ухвалою міської ради від 21.04.2011 № 376 та інших нормативно-правових актів у цій сфері.
2.5.12. Утримання тварин у домашніх умовах – обмеження природної волі домашніх тварин, яке виключає їх вільне переміщення за межами квартири, подвір’я окремого будинку.
3. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
3.1. Згідно з результатами дослідження, проведеного соціологічною агенцією ФАМА у 2017 році, у м. Львові налічується 41000 домашніх собак. Натомість, згідно з результатами інспектування попередньо визначених місць для вигулу собак, 35% локацій не існують, а 84% з існуючих є непридатними для безпечного вигулу собак.
3.2. У м. Львові станом на 2019 рік облаштовано понад 500 дитячих і спортивних майданчиків. Натомість, повноцінних майданчиків для вигулу собак у нашому місті – лише 2.
3.3. Очевидна критична нестача законних та належним чином облаштованих місць для вигулу собак в інфраструктурі міста, яка призводить до:
3.3.1. Зростання рівня конфліктності у суспільстві через вигул собак.
3.3.2. Відсутності культури вигулу собак (самовигул власницьких собак, неприбирання за собаками).
3.3.3. Неможливості забезпечити належне утримання собак, їх фізіологічні потреби.
3.3.4. Неможливості забезпечити всім мешканцям міста комфортного та безпечного перебування на прибудинкових територіях, у зелених зонах міста тощо.
3.3.5. Неможливості дотримуватись ряду нормативних документів, які дотичні до питання вигулу собак, зокрема Європейської конвенції захисту домашніх тварин, Законів України “Про захист тварин від жорстокого поводження“, “Про місцеве самоврядування в Україні“, “Про благоустрій населених пунктів“, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“, а також ухвали міської ради від 17.03.2016 № 262 “Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові“.
3.4. Створення прогулянкових маршрутів та майданчиків для собак суттєво покращить якість життя населення, як власників собак, так і тих мешканців, які собак не мають. Таке нововведення зробить місто ще більш привабливим для життя, містом з європейськими стандартами, відповідальним та гуманним ставленням до домашніх тварин.
4. Мета та завдання Програми
4.1. Метою Програми є створення належної інфраструктури для вигулу собак у місті – облаштування нових спеціалізованих майданчиків для собак (різних типів та конфігурацій), облаштування прогулянкових маршрутів відповідно до ухвали міської ради від 11.07.2019 № 5330 “Про затвердження видів та переліку місць (локацій) для вигулу собак у м. Львові“.
4.2. Основні завдання Програми:
4.2.1. Забезпечити власникам собак можливість дотримуватись нормативних документів, які стосуються вигулу собак, а саме Європейської конвенції захисту домашніх тварин, Законів України “Про захист тварин від жорстокого поводження“, “Про місцеве самоврядування в Україні“, “Про благоустрій населених пунктів“, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“, а також ухвали міської ради від 17.03.2016 № 262 “Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові“.
4.2.2. Забезпечити грамотне зонування громадських місць міста для комфортного та безпечного дозвілля всіх його мешканців.
4.2.3. Популяризувати культурний вигул собак та підвищити рівень соціальної відповідальності власників собак.
5. Заходи реалізації програми, обсяги та джерела фінансування
5.1. Програма реалізовуватиметься протягом 2019–2023 років.
5.2. Фінансування Програми здійснюватиметься у межах кошторисних призначень фінансового забезпечення у межах асигнувань, передбачених міським бюджетом м. Львова, способом спрямування коштів відповідним виконавцям та з інших джерел, не заборонених законодавством України.
5.3. У ході реалізації Програми можливі коригування, пов’язані з фактичним надходженням коштів, уточненням обсягів робіт та із врахуванням реальних можливостей бюджету.
5.4. Фінансування Програми буде здійснюватися за рахунок коштів міського бюджету м. Львова у межах щорічних запланованих асигнувань відповідно до механізму реалізації Програми. Фінансування Програми також може здійснюватися з інших джерел, не заборонених законодавством України. Відповідно до об’ємів річного фінансування визначатиметься пріоритетність та черговість облаштування об’єктів.
5.5. З метою ефективної реалізації програми рекомендується поділити її на етапи:
5.5.1. Етап І (2019 рік) – облаштування 1 ТВМ.
5.5.2. Етап ІІ (2020-2021 роки) – облаштування 8 ТВМ, 6 ВМ та 51 ПМ.
5.5.3. Етап ІІІ (2022-2023 роки) – облаштування 13 ТВМ та 19 ВМ.
5.6. Виконання робіт з облаштування прогулянкових маршрутів, майданчиків для вигулу собак та тренувально-вигульних майданчиків у м. Львові буде здійснюватися за адресами та відповідно до площ, затверджених ухвалою міської ради від 11.07.2019 № 5330 “Про затвердження видів та переліку місць (локацій) для вигулу собак у м. Львові“ відповідно до графіку черговості облаштування, затвердженому балансоутримувачем об’єктів.
5.7. За наявності пропозицій від спонсорів/меценатів щодо благоустрою/співфінансування облаштування певних локацій, допускається позачергове облаштування таких об’єктів.
5.8. За відсутності фінансування Програми, її виконавець за погодженням з головним розпорядником коштів вносить пропозиції щодо зміни термінів її виконання.
5.9. Для заохочення мешканців прибирати за своїми собаками, впродовж 2019-2020 років, під час реєстрації домашніх собак у єдиній міській базі господарських тварин м. Львова, відповідно до ухвали міської ради від 17.03.2016 № 262 “Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові“, у ЛКП “Лев“ та ветеринарних клініках партнерах, власникам тварин буде видаватися місячний запас біорозкладних пакетів (65 пакетів).
5.10. Для поточного ремонту та утримання об’єктів благоустрою для належного вигулу собак, буде здійснено фінансування впродовж 2019-2023 років відповідно до поданих ЛКП “Лев“ розрахунків.
5.11. Види об’єктів благоустрою міста для вигулу собак та вимоги до їх облаштування:
5.10.1. Прогулянкові маршрути (за адресами та відповідно до площ, затверджених ухвалою міської ради від 11.07.2019 № 5330 “Про затвердження видів та переліку місць (локацій) для вигулу собак у м. Львові“). Рекомендоване мінімальне оснащення:
5.10.1.1. Станції для прибирання за собаками та/або звичайні урни.
5.10.1.2. Мотивувальні таблиці “Будь ласка, дотримуйтесь правила повідка“.
5.10.1.3. Мотивувальні таблиці “Будь ласка, прибирайте за своїми улюбленцями“.
5.10.1.4. Інформаційні таблиці з правилами вигулу собак на території міста та адресами найближчих майданчиків для вигулу собак.
5.10.1.5. Системи захисту дерев (решітки, огорожі).
5.10.2. Вигульні майданчики для собак (за адресами та відповідно до площ, затверджених ухвалою міської ради від 11.07.2019 № 5330 “Про затвердження видів та переліку місць (локацій) для вигулу собак у м. Львові“) з наступними рекомендованими параметрами: площа від 900 до 3000 кв. м довільної, але правильної форми. Перевага надається рівному ландшафту, допускається наявність некрутих схилів. Рекомендоване мінімальне оснащення:
5.10.2.1. Ознакування ділянки.
5.10.2.2. Огорожа з тамбурною системою входу.
5.10.2.3. Станції для прибирання за собаками.
5.10.2.4. Лавки.
5.10.2.5. Джерело освітлення.
5.10.2.6. Комплект інформаційних таблиць (правила поводження на майданчику, мотивувальні таблиці щодо дотримання чистоти тощо).
5.10.2.7. Системи захисту дерев (решітки, огорожі).
5.10.2.8. Дог-паркінги.
5.10.2.9. Напувалки для собак.
5.10.3. Тренувально-вигульні майданчики для собак (за адресами та відповідно до площ, затверджених ухвалою міської ради від 11.07.2019 № 5330 “Про затвердження видів та переліку місць (локацій) для вигулу собак у м. Львові“) з наступними рекомендованими параметрами: рекомендована площа від 3000 кв. м (мінімальна – від 2000 кв. м) довільної, але правильної форми з розподілом на 2 зони – для собак великих порід та собак малих порід/цуценят. Рекомендоване мінімальне оснащення:
5.10.3.1. Ознакування ділянки.
5.10.3.2. Огорожа з тамбурною системою входу.
5.10.3.3. Станції для прибирання за собаками.
5.10.3.4. Лавки.
5.10.3.5. Джерело освітлення.
5.10.3.6. Комплект інформаційних таблиць (правила поводження на майданчику, мотивувальні таблиці щодо дотримання чистоти тощо).
5.10.3.7. Тренувальні снаряди “Аджиліті“.
5.10.3.8. Питні фонтани для людей і тварин (опційно)/напувалки для собак.
5.10.3.9. Системи захисту дерев (решітки, огорожі).
5.10.3.10. Дог-паркінги.
5.11. Можливе внесення змін та доповнень у рекомендовані переліки мінімального оснащення для різних типів локацій відповідно до особливостей кожної локації та технічних і фінансових можливостей її облаштування.
5.12. Можлива зміна статусу майданчиків (ВМ на ТВМ і навпаки) безвідносно до їх площі, залежно від технічних і фінансових можливостей їх облаштування.
5.13. Усі локації, призначені для вигулу тварин, повинні бути оформлені згідно з Міським стандартом оформлення прогулянкових маршрутів та майданчиків для собак (вигульних і тренувально-вигульних) у м. Львові, наведеним у додатку 1 до цієї Програми, містити таблички із зазначенням підрозділу Львівської міської ради, відповідального за їх поточне утримання.
5.14. Дозволяється встановлення додаткових табличок із зазначенням спонсорів, меценатів, за сприянням яких відбувається благоустрій певної локації (Міський стандарт оформлення прогулянкових маршрутів та майданчиків для собак (вигульних і тренувально-вигульних) у м. Львові, наведений у додатку 1 до цієї Програми).
5.15. Технічні вимоги до проекту облаштування прогулянкових маршрутів та майданчиків для собак (вигульних і тренувально-вигульних) у м. Львові, наведені у додатку 2 до цієї Програми.
6. Координація та виконання Програми
6.1. Координація виконання Програми здійснюється департаментом житлового господарства та інфраструктури, департаментом містобудування, постійною комісією екології та природокористування.
6.2. Виконавець Програми несе відповідальність за її якісне і своєчасне виконання, раціональне використання фінансових коштів і ресурсів, які виділяються на реалізацію Програми.
6.3. Для реалізації Програми на базі ЛКП “Лев“ утворюється структурний підрозділ, на який будуть покладені обов’язки щодо виконання Програми.
7. Очікувані результати від реалізації Програми
7.1. Зменшення кількості побутових конфліктів, пов’язаних з вигулом собак (у тому числі у невідповідних місцях) та іншими порушеннями вимог Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові, затвердженими ухвалою міської ради від 17.03.2016 № 262, з боку власників собак.
7.2. Забезпечення можливості для власників собак дотримуватись нормативних документів, які стосуються вигулу собак, а саме Європейської конвенції захисту домашніх тварин, Законів України “Про захист тварин від жорстокого поводження“, “Про місцеве самоврядування в Україні“, “Про благоустрій населених пунктів“, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“, а також ухвали міської ради від 17.03.2016 № 262 “Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові“.
7.3. Підвищення рівня керованості та адаптованості в умовах міста собак всіх порід. У перспективі – психологічно стійка та керована популяція домашніх собак у нашому місті.
7.4. Популяризація кінології, видів спорту з собаками, активного дозвілля на свіжому повітрі.
7.5. Створення локацій для проведення освітніх, інформаційних та розважальних заходів за участі собак та для їх власників (семінари, кінологічне навчання, виставки, змагання, конкурси тощо).
7.6. Формування гуманного ставлення до тварин у суспільстві.
7.7. Забезпечення належних умов для вигулу собак, що задовольнятимуть їх фізичні потреби: покращення фізіологічного і психологічного стану собак, які утримуються в домашніх умовах.
7.8. Підвищення безпеки для відвідувачів місць загального відпочинку.
7.9. Захист тварин від зовнішніх загроз (транспорт, небезпечні об’єкти тощо).
7.10. Зменшення кількості аварійних ситуацій на дорогах, спричинених собаками на самовигулі або тими, яких вигулюють без повідка у громадських місцях.
7.11. Покращення санітарно-епідеміологічного та екологічного стану у м. Львові.
7.12. Підвищення рівня культури та громадської активності власників собак.
Секретар ради А. Забарило
В. о. директора департаменту житлового
господарства та інфраструктури О. Одинець
Від редакції: Коли створять обіцяну інфраструктуру наразі невідомо?